POZNAJ 4 FILARY ZDROWIA

POZNAJ 4 FILARY ZDROWIA

Jakie podejście do zdrowia wśród ludzi jest najczęstsze? – Najmniejsza linia oporu, czyli pójście łatwą ścieżką, unikając przy tym napotykane trudności. Przykład takiej osoby? Stały klient siłowni, jedzący śmieciowe jedzenie, zaczynający dzień od ciastek i pączków lub oddający się codziennie medytacji, żyjący na kofeinie, jednocześnie śpiąc 3-4 godziny dziennie. W końcu wyjście poza swoją strefę komfortu jest niewygodne, prawda?

 

W ciągu ostatnich 20 lat EXOS odkrył, że najważniejszy czynnik zachowania lepszego zdrowia to zachowanie prawidłowości w jego czterech filarach:

 sposobie myślenia
 diecie
 ruchu
 regeneracji.

Dlatego nie dąż do perfekcji w jednej sferze życia. Myśl i działaj w jego każdym obszarze.

 

 

SPOSÓB MYŚLENIA

Uczenie się nowych nawyków i umiejętności wymaga wysiłku, zanim staną się one czymś naturalnym. Na sposób myślenia zdecydowanie wpływa:

 Odżywianie: To, co jesz, wpływa na funkcję mózgu, nastrój, hormony i sprawność umysłową.
 Ruch: Regularna aktywność wpływa pozytywnie na wiele obszarów mózgu, w tym móżdżek i hipokamp. Za to ruch sprawiający ból może powodować gniew, frustrację i depresję.
 Regeneracja: Czynności takie jak oddychanie, masaż, sen i joga mają pozytywny wpływ na nastrój, a brak odpoczynku i relaksu działa destrukcyjnie na samopoczucie psychiczne.

ODŻYWIANIE

Optymalne odżywianie nie polega na przestrzeganiu ścisłej diety; chodzi o wspieranie ciała i umysłu, a co za tym idzie celów jak i upodobań. A jak na odżywianie wpływają pozostałe trzy filary?

 Sposób myślenia: Samoakceptacja, kontrolowanie własnego zachowania, emocji i myśli (szczególnie w dążeniu do długoterminowych celów) to niedocenione czynniki sterujące kontrolowaniem głodu i wyborem odżywczego, lub też nie, pożywienia.
 Ruch: Wykorzystuje energię z jedzenia i picia. Poziom aktywności wpływa więc bezpośrednio na procesy metaboliczne i potrzeby żywieniowe.
 Regeneracja: Niewystarczająca ilość snu koreluje ze wzrostem masy ciała,zmianami w składzie ciała i wydajnością.

 

RUCH

Korzyści płynące z ruchu są liczne, a lista negatywnych skutków braku aktywności jest równie długa. A jak sposób myślenia, odżywianie i regeneracja mogą wpływać na ruch?

Sposób myślenia: Twoje spojrzenie na aktywność fizyczną, cele, samozaparcie i ambicje, to nic innego, jak decydująca podstawa powzięcia ruchu.
Odżywianie: Energia do prawidłowego ruchu musi być dostarczona z pożywienia. Ważna jest zarówno jego ilość, jak i rodzaj.
Regeneracja: Ponownie wymienimy tu sen, niezbędny do odbudowy i wzrostu mięśni. Ponadto usprawnimy ruch poprzez odpowiedni masaż zmęczonych i napiętych mięśni.

REGENERACJA

Poprzez procesy regeneracyjne organizm powraca do równowagi. Oto jak twój sposób myślenia, odżywianie i ruch mogą wpływać na regenerację.

Sposób myślenia: Regeneracja jest najefektywniejsza w przypadku, gdy ma formę regularnego rytuału, bądź też nawyku. W przypadku powrotu do zdrowia równie istotna jest wiara i pozytywne myślenie.
Odżywianie: Dieta może wspomagać regenerację, szczególnie gdy jesteś aktywny. Odżywianie odgrywa również znaczącą rolę w jakości snu, kluczowej części regeneracji dla umysłu i ciała.
Ruch: Ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie, tai chi wzmacnia kości, joga poprawia zdrowie psychiczne, a ruch sam w sobie przynosi psychiczne odprężenie.