CZY CZERPIESZ KORZYŚCI PSYCHICZNE Z ĆWICZEŃ?

CZY CZERPIESZ KORZYŚCI PSYCHICZNE Z ĆWICZEŃ?


Często jesteśmy tak skoncentrowani na naszych celach związanych ze sprawnością fizyczną, że zapominamy o różnych psychicznych korzyściach wynikających z ćwiczeń. Ponieważ niepewność i poczucie utraty kontroli nad wszystkim, co dzieje się wokół nas, są powszechnie znane jako jedne z największych czynników wywołujących stres, nadszedł czas, aby przypomnieć sobie o korzyściach płynących z ćwiczeń dla umysłu.

Niezależnie od tego, czy jest to COVID-19, czy problemy życia codziennego, które powodują, że czujesz się przygnębiony i zestresowany, ćwiczenia mogą być świetnym sposobem na poprawę nastroju i ogólnego stanu zdrowia.

Podczas gdy sama kwarantanna i dystans społeczny mogą sprawić, że codzienne ćwiczenia staną się trudniejsze, pozostanie aktywnym jest nadal możliwe po wprowadzeniu kilku modyfikacji do normalnej rutyny.

BADANIA NAD KORZYŚCIAMI PSYCHICZNYMI WYNIKAJĄCYMI Z ĆWICZEŃ

Siedzący tryb życia i przebywanie w domu przez dłuższy czas może prowadzić do łagodnych do umiarkowanych form depresji lub po prostu ogólnego niepokoju. Na szczęście wykazano, że codzienne ćwiczenia zwalczają wiele z tych objawów poprawiając nastrój, poprawiając funkcje poznawcze i zmniejszając niepokój.

Wynika to głównie ze zwiększonego poziomu serotoniny w mózgu podczas ćwiczeń – substancją chemiczną, która pomaga regulować nastrój, jakość snu i produkcję nowych neuronów.

Zaburzenia nastroju są również powiązane z wyższym prawdopodobieństwem chorób układu krążenia, zwiększoną otyłością i cukrzycą. Badania wykazały, że poprawiając nastrój poprzez ćwiczenia fizyczne, można pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych schorzeń.


JAKI RODZAJ ĆWICZEŃ DAJE NAJLEPSZE KORZYŚCI PSYCHICZNE?

Sposób, w jaki ludzie reagują na ćwiczenia, może być różny i z tego powodu jeden rodzaj ćwiczeń nie będzie odpowiedni dla każdego. Jednym z interesujących odkryć badania na temat ćwiczeń poprawiających nastrój, wspomagających leczenie depresji i zaburzeń biopolarnych było to, że w zależności od objawów, korzystne mogą być ćwiczenia aerobowe i anaerobowe.

ĆWICZENIA AEROBOWE

W przypadku ćwiczeń aerobowych badanie wykazało, że bieganie, pływanie, jazda na rowerze, spacery, taniec, a nawet prace na świeżym powietrzu, takie jak ogrodnictwo, są dobrymi sposobami na zmniejszenie stanów lękowych i zwiększenie krążenia krwi w mózgu (wywołanego wysiłkiem fizycznym).

ĆWICZENIA ANAEROBOWE

Jeśli chodzi o ćwiczenia beztlenowe, krótkie sprinty lub okazjonalna gra w koszykówkę i piłkę nożną mogą być również korzystne dla twojego serca i nastroju, ale ważne jest również, aby nie przesadzać. Zbyt długi okres intensywnych ćwiczeń fizycznych, a w efekcie przetrenowanie, może mieć negatywny wpływ na mózg i ogólne zdrowie.

ĆWICZENIA W PLENERZE

Chociaż każda forma ćwiczeń jest lepsza niż żadna, wychodzenie na zewnątrz może przynieść dodatkowe korzyści:

* zmniejsza stres
* sprzyja poczuciu szczęścia
* pomaga zapewnić odpowiednią dawkę witaminy DPRZYKŁADY ĆWICZEŃ, KTÓRE MOGĄ POPRAWIĆ NASTRÓJ

KAJAKARSTWO

Jeśli możesz wyjść na zewnątrz, zdecydowanie zalecam. Przebywanie na świeżym powietrzu i uczestniczenie w czynnościach sercowo-naczyniowych, takich jak pływanie kajakiem, może przynieść korzyści dla mózgu i ciała.

TRENING SIŁOWY

Podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia obwodowe z kettlem pomagają utrzymać i budować mięśnie. Ale mogą również podnieść tętno i poprawić krążenie, poprawiając przy tym samopoczucie.

ĆWICZENIA Z MASĄ CIAŁA

Jeśli nie masz żadnego sprzętu do ćwiczeń w domu, ćwiczenia z masą ciała lub ćwiczenia plyometryczne są świetną opcją, ponieważ zmuszają Cię do kontrolowania ciała, używania mięśni głębokich i zwiększania tętna bardziej niż większość ćwiczeń z obciążeniem ze względu na dużą liczbę powtórzeń.

JOGA

Ta medytacyjna forma ćwiczeń może pomóc złagodzić stres i skoncentrować umysł. W rzeczywistości joga bardziej dotyczy elastyczności umysłu niż mięśni. Joga może działać jako terapia zarówno dla ciała, jak i umysłu, jednocześnie przyspieszając regenerację po ogólnym stresie.


3 WSKAZÓWKI, JAK CZERPAĆ KORZYŚCI PSYCHICZNE Z ĆWICZEŃ

Jak sugerują badania, ćwiczenia fizyczne przynoszą nie tylko korzyści fizyczne, ale także psychiczne. Pytanie brzmi: czy jak najlepiej to wykorzystujesz?

Oto kilka wskazówek i rzeczy, o których należy pamiętać, gdy głównym celem jest czerpanie psychicznych korzyści z ćwiczeń.

MIKSUJ

Jeśli utkniesz teraz w domu, ważne jest, aby pomieszać różne rzeczy, aby ćwiczenia były stymulujące umysłowo i aby uniknąć wypalenia.

Chociaż zajęcia takie jak jazda na rowerze stacjonarnym wspaniale utrzymują sprawność fizyczną, wykonywane dzień po dniu mogą być nużące. Zamiast tego stwórz rutynę, która będzie mieszać codzienne czynności i pracuj nad swoimi słabościami. Może chciałeś zbudować więcej siły, ale bieganie zawsze miało pierwszeństwo przed ćwiczeniami wspierającymi, a może jest to idealny czas, aby popracować nad mobilnością?

ZRÓB TO SZYBKO

Według badań bieganie przez zaledwie 15 minut dziennie może zapewnić wiele korzyści dla zdrowia psychicznego potrzebnych do poprawy nastroju, poprawy zdrowia, zmniejszenia ryzyka depresji i wielu innych chorób psychicznych.

POŁĄCZ SIĘ

Chodzenie, bieganie i jazda na rowerze z innymi to świetny sposób na nawiązanie kontaktów towarzyskich i ogólne poczucie szczęścia. Chociaż może to być wyzwaniem podczas Covid-19, nie pozwól, aby powstrzymało Cię to przed spotkaniami z innymi podczas treningów. Zoom, Face Time, a nawet szybki telefon przed, w trakcie lub po treningu mogą być motywujące i sprawić, że poczujesz się mniej odizolowany. Jeśli masz partnera do ćwiczeń, zaplanuj z nim co najmniej jeden wirtualny trening w tygodniu.

Na podstawie:

https://www.polar.com/blog/mental-benefits-of-exercise/