JAK POPRAWIĆ REGENERACJĘ PRACOWNIKÓW – 5 WSKAZÓWEK

JAK POPRAWIĆ REGENERACJĘ PRACOWNIKÓW – 5 WSKAZÓWEK

Regeneracja to coś więcej, niż część treningu i odpowiednia przekąska. W obecnych czasach, w których panuje stres, koncepcja regeneracji przekształciła się w coś znacznie szerszego, z ukierunkowanymi strategiami skoncentrowanymi na procesie pomagania ludziom w powrocie do stanu równowagi. Główną zaletą skutecznego „resetu” jest budowa odporności na sytuację stresowe i poprawa wydajności, co pozwala zmniejszyć np. pojawienie się syndromów wypalenia zawodowego.

„Właściwa regeneracja jest niezbędna do podniesienia wydajności, zwiększenia kreatywności, oraz rozwiązywania problemowi. Wszystko to szwankuje, gdy pracownicy nie mają czasu na zregenerowanie umysłu i ciała”, mówi  Tiffany Grimm, kierownik ds. Rozwiązań w zespole ds. Innowacji wydajności w EXOS.

  1. Oferuj usługi fitness przyspieszające regenerację.

    Regularne ćwiczenia pomagają zminimalizować kontuzje i obrażenia powstałe w miejscu pracy, a nawet zminimalizować ryzyko wypalenia zawodowego . „Ćwiczenia są fizycznym ujściem dla współczulnego układu nerwowego (reakcja walki lub ucieczki)”, mówi Joel Sanders, jeden z dyrektorów w EXOS. „Dla przeciętnego człowieka ćwiczenia są świetnym ujściem dla stresu psychicznego. W przypadku środowisk z obecnym dość silnym stresem najlepiej sprawdzają się formy ruchu z naciskiem na relaks, takie jak spacery na świeżym powietrzu, joga lub pilates ”. Jeśli nie posiadasz własnego centrum fitness, rozważ wynajęcie instruktora  fitness z zewnątrz, który wdroży pracowników w te lub inne zajęcia.

  2. Sprzęt do rozciągania, piłeczki, gumowe taśmy do fitness, obciążniki.

    Pod koniec intensywnego treningu –z obciążeniem czy treningu interwałowego o wysokiej intensywności – niezbędna jest regeneracja. Już kilka minut może pozwolić metabolizmowi wrócić do normy. „Chcemy, by ludzie opuszczali siłownię czując się fizycznie, emocjonalnie i psychicznie lepiej niż w momencie, gdy do niej weszli” – mówi Sanders. Wskaż pracownikom właściwy kierunek, posiadając w biurze choćby gumowe taśmy do fitness i piłeczki lub przekaż je na własność pracownikom.

    Oto wskazówki trenerów:

     ROZCIĄGANIE
    Pracownicy mogą rozciągać się z trenerem lub sami za pomocą np. gumowych taśm.

     TECHNIKA MIĘŚNIOWO – POWIĘZIOWEGO ROZLUŹNIANIA
    Pracownicy mogą wykonać tą technikę z pomoca piłki tenisowej przy swoich biurkach lub w domu.
    Pomaga ona uwolnić od napięć nerwowych delikatne miejsca w obszarach takich jak mięsień
    trapezowy (górna część ramion), romboidy (między łopatkami) i spody stóp.

     WAŁKOWANIE PIANKOWE
    Wałkowanie za pomocą wałka z pianki to sposób na rozluźnienie powięzi, tkanki łącznej, która
    odpowiada m. in. za poprawną postawę ciała. „To tak, jakby mieć własną osobistą masażystkę”(…)

Badania wykazały, że toczenie pianki po sesji treningowej zmniejsza ból.” – mówi Sanders.

  1. Pozwól pracownikom odejść od biurek.

    Wielu pracowników przyjmuje jedną pozycję przez prawie cały dzień pracy. Poświęcenie czasu na wyrwanie się z tej pozycji, wstanie i wykonanie przysiadów lub ćwiczeń rozciągających może pomóc rozładować fizyczne napięcie, narastające w przypadku wzmożonego stresu. „Kiedy ludzie rozumieją, w jaki sposób ruch może im pomóc, chętniej korzystają z tego typu rozwiązań, a także informują o tym swoich przyjaciół” – mówi Grimm

  2. Zapewnij dużo zdrowych przekąsek i wody.

    Promowanie zdrowych nawyków żywieniowych w miejscu pracy sprzyja lepszej wydajności pracowników, zarówno psychicznej jak i fizycznej. Tym bardziej, że w sytuacjach stresowych pracownicy częściej sięgają po łatwo dostępne śmieciowe jedzenie lub w ogóle pomijają posiłki. Nie mniej ważne jest odpowiednie nawodnienie. „Uświadom pracowników, że woda może pomóc zachować czujność i energię, a także zmniejsza uczucie głodu”, mówi Grimm.

  3. Promuj medytację – potężną pomoc w regeneracji.

    Medytacja może brzmieć banalnie, jednak niektórych przeraża. „Bez wskazówek ludziom trudno jest wejść w stan medytacji, czy choćby nauczyć się odpowiednio oddychać ”, mówi Grimm. Na dobry początek radzi on ćwiczyć same techniki oddychania, które przynoszą niewymierne korzyści. Medytacja tak skutecznie pomaga w walce z przewlekłym stresem, że oficjalnie dodano ją do arsenału tzw. medycyny psychosomatycznej. Dlatego wiele firm zaczęło oferować pracownikom zajęcia medytacji grupowej.

 

NA PODSTAWIE ARTYKUŁU:

https://blog.teamexos.com/work-smart/recovery-tools-employee-
wellness?fbclid=IwAR1eB8uStJ_YLTdj22rTH5dCwIRUmzwpCIZC47hVlDblRusSe5yPWfBAfis