POSIADANIE KONKRETNEGO CELU W FITNESSIE TO KONIECZNOŚĆ? A MOŻE PO PROSTU WRZUĆ NA LUZ?

POSIADANIE KONKRETNEGO CELU W FITNESSIE TO KONIECZNOŚĆ? A MOŻE PO PROSTU WRZUĆ NA LUZ?


Oto jest pytanie. Czy naprawdę potrzebujesz celów związanych ze sprawnością fizyczną, czy może bardziej wyluzować, zrównoważyć podejście do życia, a sprawność sprawi, że będziesz szczęśliwszy? Wszyscy to przerabialiśmy. Ważny trening, który zaplanowałeś wieczorem, nagle zostaje pominięty przez prośbę przyjaciela o spotkanie na kolacje. A może to rodzinny obowiązek, który zapomniałeś umieścić w swoim kalendarzu, zmusza Cię do opuszczenia treningu. Zaczynasz odczuwać wzrost poziomu stresu i niepokój związany z pominięciem treningu…

Stop! Zatrzymaj się! Chociaż ćwiczenia są ostatecznie dobrą rzeczą i są naturalnie ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, dążenie do naszych celów fitness nie powinno zastępować wszystkiego innego i powodować nadmiernego stresu.

Tak, masz program fitness i plan ćwiczeń, ale życia nie da się całkowicie zaplanować – i wszyscy musimy się do tego dostosować i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć równowagę pomiędzy aktywnością fizyczną a innymi losowymi sprawami.

Zamiast stawiać sobie ścisłe cele fitness, które ostatecznie mogą być niemożliwe do osiągnięcia i prowadzą do większego stresu, spróbuj tego: skoncentruj się na swoich postępach i radości z ćwiczeń.

NIE KŁADŹ ZBYT DUŻEGO NACISKU NA SWOJE WYNIKI

Jeśli uprawiasz sporty wytrzymałościowe, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, możesz wyznaczać cele zgodnie z konkretnym wyścigiem, w którym chcesz uczestniczyć. Oznacza to, że poświęcisz ogromną ilość energii i wysiłku podczas treningu na osiągnięcie tego celu, a ewentualne niepowodzenie w dniu wyścigu może często prowadzić do negatywnych reakcji, a nawet rozczarowania.

W końcu ciężki trening przed zawodami często oznacza poświęcenie innych aspektów swojego życia, takich jak rodzina, przyjaciele, a czasem nawet praca, a nieosiągnięcie tych celów może sprawić, że będzie się wydawało, że wszystko poszło na marne.

W rzeczywistości badanie przeprowadzone przez naukowców w Journal of Personality and Social Psychology wykazało, że na zawodach olimpijskich brązowi medaliści byli często szczęśliwsi i bardziej zadowoleni niż srebrni medaliści. Oto, co jeden z badaczy miał do powiedzenia na temat przyczyny tychże wyników:

„Podczas gdy brązowi medaliści mogą znaleźć zadowolenie w myśleniu„ przynajmniej zdobyłem medal ”, srebrni medaliści często konfrontują się z wyimaginowanym rezultatem, który prawie się wydarzył – preferowanym wynikiem, w którym są zwycięzcami i mają złoty medal zawieszony na szyi. Wyobrażenie sobie, co mogłoby się stać, może sprawić, że ci, którzy radzą sobie lepiej, poczują się gorzej niż ci, którzy byli w kwestii wyników za nimi”

Chociaż większość z nas nie konkuruje zawodowo, jest coś, czego można się nauczyć:

Zamiast skupiać się na tym, co się nie wydarzyło, ważne jest, aby być zadowolonym z tego, co osiągnąłeś. Najprawdopodobniej cały ten trening sprawił, że stałeś się sprawniejszy i zdrowszy niż przed wyścigiem. Więc zamiast wpadać w otchłań rozpaczy, staraj się czerpać zadowolenie ze swoich postępów, zamiast skupiać się wyłącznie na efekcie końcowym.

MIEJ DOBRY PLAN AWARYJNY

Nawet jeśli codzienne treningi są dla Ciebie ważne i możesz je dopasować do swojego harmonogramu przez większość dni, nadal musisz być elastyczny i mieć dobry plan awaryjny. Co tydzień będą pojawiać się rzeczy, które pokrzyżują twoje plany ćwiczeń. Zamiast się tym stresować, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że inne rzeczy, takie jak spotkania z przyjaciółmi lub spędzanie czasu z rodziną, są równie ważne dla Twojego szczęścia.

W tym badaniu nad rolą przyjaźni i szczęścia naukowcy doszli do wniosku, że „Posiadanie przyjaciół i bliskich doświadczeń z innymi ludźmi są ważnymi prekursorami satysfakcji z życia, a zadowolone osoby mają tendencję do utrzymywania silniejszych i bardziej intymnych relacji społecznych”.

Chociaż relacje społeczne są ważne dla indywidualnego szczęścia, nie oznacza to, że powinieneś rezygnować z ćwiczeń, aby je utrzymać. Kluczem jest znalezienie równowagi między nimi, a kiedy coś się wydarzy, posiadanie planu zapasowego dla twoich treningów. Niezależnie od sytuacji, bądź gotowy do modyfikacji swojego planu treningowego i bądź elastyczny. Ostatecznie zrównoważenie życia i ćwiczeń sprawi, że będziesz ogólnie szczęśliwszy.

NIE ŻYJESZ, BY ĆWICZYĆ – ĆWICZENIA TO JEDYNIE CZĘŚĆ ŻYCIA

W życiu powinno być coś więcej niż tylko sport. Jeśli odepchniesz wszystkie inne aspekty swojego życia na bok, aby osiągnąć sportowe cele, Twoje zdrowe nawyki mogą zmienić się w negatywne. Uzależnienie od ćwiczeń, to zaburzenie, w którym ludzie traktują priorytetowo wszystkie aspekty swojego życia w ramach harmonogramu ćwiczeń. Okazuje się ono skrajnie niezdrowe, prowadzi do zaburzeń takich jak bezsenność, wahania nastroju, upośledzenia społeczne i inne zaburzenia psychiczne. Zamiast tworzyć schemat treningowy uwzględniający tylko cele związane z ćwiczeniami, musisz też określić swoje inne cele życiowe i upewnić się, że mają one również miejsce w Twoim harmonogramie.

Określ jako priorytety rzeczy, które przynoszą ci szczęście, i czas potrzebny na ich osiągnięcie. Na przykład:

* Spędzanie czasu w tygodniu z bliskim przyjacielem lub partnerem.

* Zabieranie dziecka na zajęcia pozalekcyjne dwa lub trzy razy w tygodniu.

* Uczęszczanie na kurs w celu nauki nowego języka.

Poświęcenie czasu na rzeczy, które są dla Ciebie ważne (poza ćwiczeniami), doprowadzi do większego ogólnego poczucia szczęścia i zadowolenia w Twoim życiu, zamiast skupiania się tylko na poziomie sprawności.

Kiedy tworzysz swój plan treningowy, planuj treningi wokół swojego życia, a nie odwrotnie:

* Sprawdź, ile czasu pozostało Ci w ciągu dnia na ćwiczenia i odpowiednio zaplanuj swoje treningi.

* Oszczędzaj długie lub trudne treningi na weekendy, kiedy masz więcej czasu, i utrzymuj cotygodniowe treningi krótsze i wydajniejsze w dni powszednie, kiedy będziesz mieć więcej obowiązków, które mogą mieć wyższy priorytet.

Pamiętaj, że zawsze możesz dostosować swój harmonogram treningów według potrzeb. Mogą być dni, kiedy masz więcej czasu, niż się spodziewałeś, i możesz to wykorzystać, przedłużając treningi, kiedy czujesz się dobrze i masz dodatkowy czas.

CIESZ SIĘ ĆWICZENIAMI I BAW SIĘ

Przede wszystkim staraj się jak najwięcej cieszyć ćwiczeniami i swoim życiem. Jeśli ważne jest dla Ciebie spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną, pamiętaj o uwzględnieniu tego w swoim harmonogramie.

Staraj się nie kierować wyłącznie wynikami, a zamiast tego poświęć czas na refleksję nad procesem i podróżą, którą podjąłeś, aby stać się sprawniejszą i ogólnie zdrowszą osobą. Pamiętaj, że na niepowodzeniach świat się nie kończy. Jeśli nadal będziesz pracować i balansować swoje życie najlepiej jak potrafisz, w końcu osiągniesz cele, do których dążysz. Po prostu ciesz się ruchem, baw się dobrze, a szczęście (i zdrowie) samo przyjdzie.

Na podstawie:
https://www.polar.com/blog/strict-fitness-goals-or-chill/